moje ksiazki

Poezja obrazu
Chris Orwig

niedługo recenzja

Książka – 60zł księgarnia

Sztuka czarno-białej fotografii
Torsten Andreas Hoffmann

niedługo recenzja

Książka – 69zł księgarnia

Ekspozycja bez tajemnic
Bryan Peterson

niedługo recenzja

Książka – 45zł księgarnia

Światło i ekspozycja – warsztaty
Harold Davis

niedługo recenzja

Książka – 30zł księgarnia

Światło w fotografii
Rick Sammon

niedługo recenzja

Książka – 50zł księgarnia

Extremalna ekspozycja
David Nightingale

niedługo recenzja

Książka – 20zł księgarnia

Pracując nad kadrem w ciemni
David DuChemin

niedługo recenzja

Książka – 35zł księgarnia

Światło, aparat, ujęcie
Bob Davis

niedługo recenzja

Książka – 40zł księgarnia

Świat błysku. CLS i TTL na nieznanych wodach
Joe McNally

Ponad 400 stron pokatalogowanych i sprytnie poprzeplatanych zdjęciami. Skarbnica wiedzy kazdego. Zdjęcia w ponury dzień lub ciemną noc. Symulowanie światła słonecznego, mieszanie różnych żródeł światła, ustawianie poprawnego balansu i mocy światła. Szkoda, że polska wersja „Sketching Light” ma inna okładkę i tytul… trochę to mylące.

McNally Potrafi jako nieliczny przyznać się do porażek… a to jest wielka odwaga. Piękne zdjęcia z lampami, których nie widać wprost. To jest to o co chodzi wszystkim posługującym się lampami. Błysnąć muskając światłem, a nie waląc po oczach…

Książka – 90zł księgarnia

Adobe Photoshop Lightroom 3 Podręcznik dla fotografów
Martin Evening

650 stron biblii dla każdego, kto ma Adobe Lightroom. Ja mam i nie zawaham się go użyć ;) Krok po kroku opisane każde z ustawień tego kombajnu do wywoływania i edycji plików. Raw ale i jpg. Atutem jest fakt, że Martin Evening bierze czynny udział przy powstawaniu kolejnych wersji oprogramowania Lightroom a będąc profesjonalnym fotografem wie, co jest niezbędne w takim oprogramowaniu.

Książka – 120zł księgarnia

Siła fleszy
Styl Arena

Potężna książka, mnóstwo zdjęć, ilustracji, opisów. Niestety tylko dla Canoniarzy… naklejkę można sobie darować. Trochę żal, że na zdjęciach (według mnie) jest za dużo widocznej pracującej lampy/lamp ale może oczekiwałem niemożliwego… Pozycja obowiązkowa bo i lampa błyskowa jest taką pozycją ;) Treściwe i pełne humoru opisy, porównania wizualne z przykładami złego i dobrego ustawienia lamp. Naprawdę szacunek dla pracy włożonej w napisanie tej pozycji i mnogość poruszonych tematów.

Książka – 90zł księgarnia

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej
Trzy odsłony Scotta Kelby’ego

Wspaniała pozycja człowieka, który spełnia się nie tylko jako fotograf ale i osoba perfekcyjnie znająca wszystkie programy firmy Adobe do obróbki zdjęć cyfrowych. Wiedza – jej ogrom, w spójnej formie, napisana jak dla kumpla, bez technicznych opisów dlaczego tak. Po prostu instrukcja jak zrobić piękne zdjęcia – oświetlając, kadrując, obrabiając pliki by wynik zachwycał a fotograf nie padał na kolana ze zmęczenia. Zdjęcia muszą same potrafić się obronić. tego uczy Scott Kellby. On sam.

Pakiet książek – 90zł księgarnia

Uchwycić moment
Joe McNally

Kocham tego gawędziarza ;) czytam przy kawie i przyglądam się zdjęciom. Z jednej strony zdjęcie, z drugiej jego historia okraszona rodzynkami, które zatykają prostotą i efektem jaki stwarzają przy minimalnym nakładzie funduszy. Gość po prostu jest świetny. Dużo sztuczek, pełno pięknych zdjęć faceta, który kształtuje piękno i nie wstydzi się swoich ułomności lub niewiedzy. Ciepła książka do poczytania po męczącym dniu pełnym porażek.

Książka – 46zł księgarnia

Z pamiętnika lampy błyskowej
Joe McNally

Mój ulubiony guru od zdjęć i tym razem mnie nie zaskoczył. Jego opowieści chce się wciąż i wciąż słuchać. Do tego wysoka jakość tłumaczenia powoduje, że wszystkie żarty słowne są w spaniały sposób przyswajane nawet mimo różnic kulturowych. Lampy błyskowe – te niechciane brzydkie kaczątka, które wypada mieć… Nie jest aż tak źle ;) są super pod warunkiem ich umiejętnego używania…To prawie jak z ogniem – jest straszny ale jak cudownie potrafi podkreślić klimat.

Książka – 55zł księgarnia

Idealna Ekaspozycja w fotografii cyfrowej
Michael Freeman

Nie przypadłą mi do gustu… Może dlatego moje zdjęcia są takie jakie są ;/ Mimo wspaniałego, z potężnym bagażem doświadczeń fotografa, pięknych zdjęć, książka jest ciężka. Nie każdy potrafi przekazać swoją wiedzę. Kiedyś wezmę z półki i przeczytam. Obiecuję sobie od dwóch lat. Dotrzymuję słowa więc kiedyś zmęczę ją… Eh techniczny bełkot. Nie lubię i już.

Książka – 50zł księgarnia

Światło w fotografii Magia i nauka
Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua

Mnóstwo technicznego żargonu, nie sposób czytać przy kawie ;) to lektura obowiązkowa jeśli nie studiowaliśmy fotografii/malarstwa. Należy z pokorą podejść do czysto matematycznych reguł bo takie jest światło. Należy poznać zasadę działania Dobrze jest wiedzieć co zrobić by działało, wiedza jak działa nieraz jest trudna do zrozumienia. Tak jest z tą książką. Ciężka i techniczna ale tłumacząca niepowodzenia, które niejednokrotnie nie zależały od naszego sprzętu lub umiejętności lecz fizyki samego Światła.

Książka – 50zł księgarnia