Stabilizacja w obiektywach – plusy ujemne i dodatnie

Wydaje się, że stabilizacja w obiektywie to samo dobro. Jest też pewne niebezpieczeństwo w korzystywaniu a może zawierzeniu temu mechanizmowi. Dzięki najnowszym systemom możemy zejść nawet do 1/5 sekundy przy robieniu zdjęć z ręki ale czy warto…

Robiąc zdjęcia przy małej ilości światła zawsze wybieramy mniejsze zło… krótkie czasy, mała głębia ostrości, wysokie ISO. Obiektywy wyposażone w stabilizację 4-5 EV pozwalają wykonać nieporuszone zdjęcia z ręki przy   parametrach 4-5 razy gorszych niż wynika to z standardu – przykłady poniżej bardziej obrazują różnice niż gołe liczby (chociaż gołe nie znaczy gorsze).

Złota zasada wykonywania zdjęć przy użyciu obiektywów nie wyposażonych w stabilizację: parametr ogniskowej 50mm  – minimalny czas dla nieporuszonego zdjęcia 1/50 sekundy i analogicznie dla innych ogniskowych.

Stabilizacja o 4EV  –  bez stabilizacji – czasy 1/60 s.  |  ze stabilizacją  -1/4 sekundy  (cztery skoki – 1/60, 1/30, 1/15, 1/8, 1/4) przy tych samych wartościach przysłony i czułości (ISO).

Stabilizacja o 4EV  –  bez stabilizacji – przysłona F1,4  |  ze stabilizacją  – F 5,6  przysłony (cztery skoki – F/1,4   F/2   F/2,8   F/4   F/5,6 ) przy tych samych czasach otwarcia migawki i czułości (ISO).

Stabilizacja o 4EV  –  bez stabilizacji – ISO 1600  |  ze stabilizacją  – ISO 100  (1600, 800, 400,200, 100 ) przy tych samych wartościach przysłony i czasach otwarcia migawki.

Jak zawsze jest małe ale ;) szczególnie przy czasach poniżej 1/60 sekundy. Nawet, jeśli na to pozwala sprzęt, nie schodzę poniżej robiąc zdjęcia ludziom i wszystkim radzę podobnie ;) Nie mamy wpływu na na ruch osób, tła itp. Jak zawsze wyjątki potwierdzają regułę ale należy bardzo uważać ponieważ na wyświetlaczu nie zobaczymy tego. Można rozmyć ostre zdjęcie, ale odwrotnie nie jest to ani łatwe ani pewne.

im większa ogniskowa (70 i więcej) tym mniejsza głębia ostrości (szczególnie widoczne jest to na obiektywach szerokokątnych)

im bliżej obiektywu element fotografowany, tym mniejsza głębia ostrości ( każdy obiektyw ma minimalną odległość poniżej której nie złapie ostrości)

im mniejsza wartość przysłony (np. F/1,8 i mniejsza) tym mniejsza głębia ostrości (dla ustawień przysłon F/1,2 i niektórych obiektywów jest to milimetr)

Zatem ostrożnie ;) uwaga na krótkie czasy i małe przysłony bo można stracić z chytrości dobry kadr ;)

 

Posted in Luźnie o pstrykaniu, Najnowsze | Tagged , , , , | Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *